≡ Menu

Jak zmienić miejsce (folder) zrzutów ekranu na Mac OS

System operacyjny macOS posiada wygodne narzędzie do zrzucania widoku ekranu. Niestety domyślnie zapisuje pliki na pulpicie, co przy częstym używaniu prowadzi do bałaganu. Możesz zmienić to niepraktyczne rozwiązanie na 2 sposoby.

Zrzuty ekranu na pulpicie – jak zmienić?

Sposób 1 – prostszy – interfejs aplikacji screenshot.app

Sposób 2 – trudniejszy – poprzez użycie terminala

Sposób 1 – prostszy aplikacją

  1. Przejdź do Utilities (Shift + Command + U) i otwórz Screenshot.app.Szybszym sposobem otwarcia Screenshot.app jest po prostu uruchomienie aplikacji poprzez skrót klawiszowy Command + Shift + 5. Alternatywnie możesz tam przejść przez Finder > Go > Utilities. Innym sposobem jest skorzystanie ze Spotlight (wyszukiwarki Mac) i wpisanie „utilities”.
  2. W opcjach aplikacji zmień katalog z Desktop na inny który Ci odpowiada np. Other Location… – zanim to zrobisz przemyśl sobie gdzie chcesz aby zrzuty ekranu się zapisywały. Dla mnie praktyczne jest utworzenie folderu w Pictures o nazwie screen. W takim wypadku wiem, że tam jest cały bałagan, który od czasu do czasu czyszczę. Oraz jak szukam jakiś starszych screenshotów to wiem, że je tam znajdę.

Sposób 2 – trudniejszy terminalem

  1. Otwórz terminal i wpisz komendę do zmiany domyślnej lokalizacji folderu zapisywania zarzutów ekranu aplikacji com.apple.screencapture
  2. W terminalu wpisz komendę – skopiuj i wklej poniższą komendę do terminala.
    defaults write com.apple.screencapture location
    Koniecznie daj spację na końcu inaczej komenda będzie błędna. Na końcu komendy potrzebujesz adresu swojego folderu. Najłatwiej jest po prostu przeciągnąć folder do terminala i adres sam się uzupełni.

UWAGA: Jeżeli używasz domyślnie zsh w terminalu możesz doświadczyć problemów z uprawnieniami. Szybkie obejście to uruchomienie basha. Po prostu w terminalu wpisz bash :).

Zrobione. Teraz ponownie szalej z screenshotami nie bałaganiąc pulpitu 🧹 .

źródło: https://www.hellotech.com/guide/for/how-to-change-where-screenshots-are-saved-on-mac